Adventní vyrábění

   Letošní počasí se pokoušelo oddálit myšlenky na to, že přijdou Vánoce a adventní čas byl zdánlivě v nedohlednu. Kalendář nás však vracel do reality. Sešli jsme se proto 1. prosince v Bételu na adventní vyrábění, abychom mohli začít zdobit naše domovy. Bétel byl slavnostně vyzdoben, hrála vánoční hudba a voněl svařák. Vyrábělo se na několika stanovištích, téměř ve všech podlažích budovy. K dispozici byl materiál k vytváření různých ozdob z filcu, papírových dárkových tašek, svícnů a dalších dekorací. Nechyběla ani výroba adventních věnců, která sice zabere nejvíce času, ale výsledek vždy stojí za to. Ti, kteří přišli, nejen vyráběli, ale mohli si spolu také popovídat a pochutnat si na dobrotách z Bétel bistra.

   Již několikátý rok začínáme advent společným zpíváním koled a rozsvěcením stromu před domem Jednoty bratrské. Krátkou promluvu měl budoucí pastor David Just o tom, že Vánoce nejsou pouze tradice, ale především oslava narozenin Ježíše, který dává naději smíření s Bohem. Na rozsvěcení vánočného stromu přišli nejen ti, co vyráběli, ale připojili se i další, celé rodiny, malí i velcí.

  Děkujeme všem, kteří pomohli s přípravami odpoledne i dárcům vánočního stromu, který je letos svojí velikostí nepřehlédnutelný.

                                                                                                                      Slávka Kasalová

Vánoční dárek - vánoční slavnost klubu Evergreen 55+

   Vánoční slavnost byla připravena již po třetí na velmi příjemném místě. Letos poprvé si každý návštěvník předem mohl koupit vstupenku ke stolu, který si vybral. Všechny vstupenky měly ústřižky, kvůli slosování.

  Večer byl zahájen vystoupením dětí z klubů - tanečních a hudebně dramatického.  Rej sněhových vloček tančících dětí krásně uvedl do zimní atmosféry Vánoc. Účinkující děti odehrály příběh o tom, co je o Vánocích důležité. Autor v příběhu jemně ukázal, jak často si myslíme, že nejdůležitější jsou dárky, dostatek jídla, úklid… Všichni procházíme tímto trvalým zápasem. Je to o tom, jak nepodlehnout pocitu, že bychom měli své drahé co nejvíce obdarovat materiálními věcmi. Tím se vánoční svátky automaticky nestávají lepšími. Snadno se nám může stát, že zapomeneme na ten nejlepší dárek pro naše obdarovávané - je to náš čas a pozornost, který jim věnujeme a kterým sytíme vztah mezi námi. Pokud přestaneme vztah živit, chřadne a mizí. Právě o tom byl příběh, který děti odehrály.  Nakonec příběh dopadl výborně. Vzájemnou omluvou a smířením.

   Po představení následovalo krátké slovo o vánočním poselství pastora sboru Šimona Dvořáka. Následoval společný zpěv vánočních koled s dětmi. Slavnost vyvrcholila společným přípitkem. Pak už nic nebránilo tomu, aby se všichni s chutí pustili do večeře. Tradiční řízek se salátem byl jako vždy vynikající.

   Po večeři byli všichni pozváni k soutěži "Vánoční kvíz". Každý dostal lísteček na zaškrtnutí správných odpovědí. Některé otázky byly obtížnější, některé legrační. Asi nejlepší ohlas měla otázka, která postava doprovází dědu Mráze? Byl to mužik ve válenkách, baba Jaga, anebo Sněhurka? Většina soutěžících si nevšimla, že by ho někdo doprovázel. Tak jsme se společné zasmáli a po sečtení správných odpovědí byli uznáni všichni přítomní za schopné vstoupit do slavení vánočních svátků.

   Po kvízu dostali účastníci od dětí dárečky k Vánocům. Následovalo slosování vstupenek, provázené napětím, kdo vyhraje a získá jednu ze tří cen. Slosování proběhlo hladce, ceny byly rozdány, všichni se mohli zasmát. Na závěr se promítaly fotografie z letošního roku nejen z výletů, ale i z dalších akcí a setkání Klub Evergreen. Senioři se také setkávají v pondělí na konverzaci němčiny, ve středu v klubovně si povídají u kafe, v pátek při hraní karet. Je toho docela hodně a jsme rádi, že noví zájemci postupně do klubu přicházejí. Slavnost se letos vydařila a tak se těšíme na příští.

                                                                                                                                       Jiří Coufal

 Chrastavská světýlka

   Letošní „světýlka“ začala opět na náměstí, tradičně 23.12. těsně před Štědrým dnem. A tak jsme se mohli nechat vtáhnout do vánočního příběhu, který je zároveň připomenutím narození Ježíše Krista. Z náměstí Josef s Marií vyšli do Betléma. Cesta vedla chrastavskými uličkami a doprovázel je zástup poutníků, těch kteří se nezalekli deštivého počasí a chtěli být při tom. Cesta do Betléma, na rozdíl od toho Izraelského, nebyla dlouhá.  Na zahradě  Bételu bylo připravené pásmo, které zahráli dospělí a děti z klubů Bételu. Nechyběli andělé, pastýři, kteří se šli poklonit právě narozenému Ježíši. Slovo kazatele Šimona Dvořáka povzbudilo k vděčnosti a připomenulo poselství, které narozením Ježíše Krista přišlo ke všem lidem. Zpěvem koledy, kterou znají snad úplně všichni „Narodil se Kristus pán“ byl úplný závěr podvečerního putování. Kdo nespěchal, mohl se zastavit u oveček v ohradě, popovídat si, nebo si dát něco dobrého v Bistru.

  Poděkování patří všem, kteří pásmo připravili i všem, kteří se nenechali odradit deštěm a vytrvali až do konce.

  V roce 2019 přejeme, ať všechny změny, který nový rok přinese, Vás vedou k Dobrému. 

                                                                                                                Ctibor Veselý

  • Fotky z Chrastavských světýlek (zde)